728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
13 Kasım 2015 Cuma

Türk Osmanlı Padişahı Sultan SüleymanTürk Osmanlı Padişahı Sultan Süleyman
Jacopo Ligozzi'ye (1547-1627) ait ilginç bir resim.. Simgeleri ve İkonografileri okumayı çok seviyorum..smile ifade simgesi. Sultan Süleymanın yanına bir Dağ Tekesi çizilmiş. Biz biliyoruz ki Dağ Tekesi Göktürklerin "Kağanlık" sembolüdür. Yani bir anlamda "Ongun" hayvanlarıdır ve kutsal kabul edilir. Türk mantık ve düşünce sisteminde "Dağlar" ve "Zirve" ile ilişkilendirilir. Tuğlarda ve Çadır direklerinde madeni Dağ tekesi figürleri kullanılır.
Bu resimde de aynı anlamda kullanılmış olabilir. Dağ tekesinin göksel karşılığı SATÜRN gezegenidir ve BİLGELİĞİN sembolüdür. Dağ Tekesi ve Satürn, "Yaşlı Bilge Arketipinin" görünümüdür. Dağ Tekesi, ayağının altında bir küre tutar. Türk İkonografisinde "Küre", Dünya Hakimiyetini ifade eder.
Minyatür çizimlerinde padişahlar ellerinde, "Kızıl Elma" ya da "Küre" tutarlar. Kızıl Elma kızıllığından dolayı ALTIN ile ilişkilendirilir ve Tanrının alegorisidir. Ayrıca Elma, küresel şekli ile, dünya hakimiyetine gönderme yapar. Jung'a göre, küre Tanrının ve kusursuz olanın alegorisidir. Borges' göre Tanrı: Merkezi her yerde, çevresi hiçbir yerde olan bir Küredir.
Kanuni, Dağ Tekesinin de yardımıyla, "Global Dünyayı" ayağının altına almış... Göksel-Tanrısal bir varlık ve Ongun Hayvan olarak da Dağ Tekesini seçmiş.
Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Türk Osmanlı Padişahı Sultan Süleyman Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya