728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
13 Kasım 2015 Cuma

Sembolleri ve Kültür Kodları


Sembolleri ve Kültür Kodlarını, kabaca, Evrensel Semboller-Kodlar ve Geleneksel Semboller-Kodlar olarak ikiye ayırabiliriz. Evrensel olanlar, İnsanlığın Ortak Kültür Mirasıdır ve Dünyanın her yerinde karşımıza çıkabilir. Fakat "Geleneksel Kültür Kodları", kan bağı ve tarihsel bağı olan, aynı kültür ve geleneğe sahip İnsanlarda görülür. Bu geleneksel, mitolojik ve dinsel semboller, kolektif bilinçaltında kuşaktan kuşağa aktarılır. Bazen bilinçli bazende bilinsiz olarak yaratılabilir.
Yukarıdaki Fotoğrafta birbirinden binlerce kilometre uzaklıkta olan, fakat aynı gelenek ve kültüre sahip, "Aynı Milletin" ahşap mezar şekillerini görebiliriz. Yukarıdaki fotoğraf bir Yakut Türk Şamana ait Mezar Sandukası, aşağıdaki fotoğraf ise Tokat Niksar ilçesinde "Kurtuluş Savaşı Yıllarında" erkek olmadığı için kadınların yaptığı, ahşap sandukalar. (Rivayet Osman bey tarafından yöre halkından derlenmiştir.)
Türklerde mezar Sandukası geleneğinin ve en önemlisi, kültürel devamlılığın en çarpıcı örnekleri. Fotoğraflar için Sayın Osman Erdir beye teşekkür ederim..Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Sembolleri ve Kültür Kodları Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya