728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
13 Kasım 2015 Cuma

Ant Töreni bir Türk Ayinidir. Anıtkabirde bir Türk Ritüeli ve İkonografisi

Ant Töreni bir Türk Ayinidir. Anıtkabirde bir Türk Ritüeli ve İkonografisi
Kılıç Üzerine Ant İçme


Çok değerli Emel Esin'e gör, Prototürk kabul edilen ve M.Ö. 1000'li yıllarda yaşayan Chou'lar, Hükümdarlarına "Sadakat Andı İçerdi". Bu Ritüel Hiungnu'lar, Hunlar, Göktürkler ve Oğuz Türklerinde de devam etmiştir. 
Arkaik dönemlerde Kılıç Tanrısı sayılan ve Savaş ile ilişkilendirilen, "Savaş Gezegeni Mars" için Ant İçilirdi. KILIÇ üzerine Ant içmek hem Erginlenme yani İnisiyasyon (ER OLMA-ASKER OLMA) ritüellerinde hem de Kağanlara bağlılık yemini, "Söz Verme" şeklinde devam etmiştir. Bu ritüel önemli dini merkezler sayılan Ata Mağarasında, Dağ başlarında ve Ocak başlarında yapılırdı. Savaş çağına gelmiş ER'lere aynı zamanda KILIÇ-KEMER KUŞANDIRILIRDI. Savaşta başarı sağlayan Alp'ların, deri kemerlerinin üzerine, RÜTBE İŞARETİ sayılan metal plakalar takılırdı. Savaşçıların kemerlerinden sarkan uzantılar rütbe işareti sayılan nişanlardır. Kemerlere "Suvluk" adı verilen ve boy-aile sembolü sayılan mendiller de asılırdı. Ant içme törenlerinde "Hayat Suyu" düşüncesi bağlamında, şarap ve kımız gibi içecekler içilirdi. Bu ritüeller çoğunlukla 6 Mayıs ve 8 Kasımda yapılırdı. Bu tarihler biz Türklerin hala kutsal saydığı ve çeşitli geleneksel törenler ile kutladığımız önemli dönemlerdir. HIDRELLEZ ve KASIM ayları.... Bu tarihler Yaz ve Kış dönemlerinin başlangıcı sayılır. Zamanın döngüselliğini yani doğanın ÖLüp yeniden Dirilmesini sembolize eder. 

Türkler gece ve gündüz göğünde (Kasım ve Mayıs) ufuk çizgisinden yükselmeye başlayan, Ejderha Takımyıldızı ve Ejderhanın Kalbi Sayılan ve Mars ile ilişkilendirilen SİN Yıldızı yani ANTARES göründüğü zaman, büyük ateşler yakar ve Mevsim Döngülerini bu şekilde karşılardı. 

Kazviniye göre Türklerin gezegeni MARS'tır ve Mars onların sahibidir. Biz hala Mars'ın, Antaresin ve Ejderhanın çocuklarıyız..smile ifade simgesi.Cumhuriyetin kuruluş tarihi 29 Ekim, Güneşin Ejderha Takımyıldızında (Akrep) olduğu dönemdir.. Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Ant Töreni bir Türk Ayinidir. Anıtkabirde bir Türk Ritüeli ve İkonografisi Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya