728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
13 Kasım 2015 Cuma

Altay Cumhuriyeti Anokhina Müzesi
Altay Cumhuriyeti Anokhina Müzesi

Müzedeki Şaman Çadırı ve iç görünümü. Ama Yazlık bir Şaman Çadırı. Çadırın Önünde Gök Direk ya da TEREK.. Gök Katlarına uygun olarak 7 ya da 9 katlı olur. Direğin üzerindeki Çentiklerin her biri, bir Gök katını karşılar. Şaman esrimeli gökyüzü yolculuğunda, bu direğe tırmanır gibi yapar ve en tepede Tanrı Katına ulaşır. Bu TEREK yeri göğü birbirine bağlayan Kozmik bir yol görevi görür.
Çadırın içinde tam ortada Türk mantık ve düşüncesine göre, Evin Kalbi sayılan OCAK bulunur. Ocak Türkler için "Her Anlamıyla" kutsaldır. Yılın ilk ayına, "yeniden doğuş" ile ilgili bir simge olan, "Ocak" deriz. Çünkü Arkaik dönemlerde insanlar "Yeni Yıl" başlangıcını, OCAK ve ATEŞ yakarak karşılar ve kutlardı. Bizler hala, Arkaik dönemlerin "Yeni Yıl Kutlaması" olan, Nevruz ve Hıdrellezi, Ocak ya da Ateş yakarak karşılarız. Atalarımızın Evlerine "Ana Ocağı" "Baba Ocağı" deriz. Elbette "Asker Ocağı" nı da unutmamak lazım. Eski Şifa veren Otacı Şamanlar için "Ocaklı" denir. Bu terim Anadoluda Şifa veren kişiler için hala söylenir. "Sağlık Ocağı" terimi de buradan gelir.
Beddua ederken bile "Ocağı Sönsün" deriz. İyi dilekler "Ocağı Tütsün" temennisi ile söylenir. Türk Mitollojisinde, İlk Ocağı Yakan ve Türk Milletine de adını veren "TÜRK" adında bir kahramandır. Aşina Boyundan gelen, ATA-TÜRK ilk ateşi ve ocağı yakarak milletini, Kögmen Dağlarında donmaktan kurtarmıştır. Türk Mitolojisinde OD-ANA OCAK Tanrıçası olarak düşünülür..Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Altay Cumhuriyeti Anokhina Müzesi Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya