728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
13 Kasım 2015 Cuma

Akrep ve Akrebin Kalbi olan Türklerin Savaş Yıldızı Antares


4 Ayrı Türk Sanat Eserinde Ejderha ve Ejderhanın Kalbi İkonografisi 
(Akrep ve Akrebin Kalbi olan Türklerin Savaş Yıldızı Antares)
Hun ve Göktürkler, Sin Yıldızı yani Antares,, (Gece Göğünde) ufuk çizgisinden göründüğü zaman büyük ateşler yakarak bunu kutlardı. Bu ritüel 6 Mayıs tarihinde yapılırdı, yani Yaz mevsimi başlangıcı. Antares Ejderha Takımyıldızın Kalbi sayılıyordu. Astrologlar çok iyi bilir, arkaik dönemlerde bu yıldız çoğu zaman Mars ile ilişkilendirilmiş hatta onunla karıştırılmıştır. Ve elbette Mars'ın Kılıcı efsanesi Türkler tarafından da biliniyordu. Avrupaya bu mitolojiyi Attila taşımıştır. (Attila'nın Kılıcı Efsanesi olarak da bilinir.)

Türk İnisiyasyon yani ERGİNLENME ve ER OLMA Ritüelleride bu özel dönemlerde Ata Mağarasında yapılırdı. Kılıç Üzerine Ant İçilerek Kağana Bağlılık yemini ediliridi. Muhtemelen bu Yıldızlar yani Mars ve ANT-ARES (Türkçe Ares yani Mars'a ANT içme) Şahit tutularak Ant içiliyordu, Çünkü Hunlar Güneşi Şahit tutarak da Ant İçebiliyordu.
Türk Sanatında ve İkonografisinde, bizim çoğu zaman anlamadığımız ya da çözemediğimiz ve sadece bir süs ya da motif olarak gördüğümüz gizemli simgeler mevcuttur. Bunlar Stilize edilmiş ve soyutlanmış Sembollerdir. Çifte "Vav" sembolünde olduğu gibi Türkler, "hepsini değil bazı" Arap Harflerini de, Tarihsel süreçte kendi süsleme biçimlerine uydurmuşlardır.

Bunlar, Binyıllar boyunca süzülen, bilinçaltından bir anda çıkıp gelen Türklere ait önemli kültür kodlarıdır. Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Akrep ve Akrebin Kalbi olan Türklerin Savaş Yıldızı Antares Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya