728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
3 Eylül 2015 Perşembe

Türklerin İslam Dinine Kattığı “Kültürel Değerler”


Türklerin İslam dinine kattığı “kültürel değerler” gerçekten saymakla bitmez. Özellikle sanat eserlerinde bu katkı o kadar çoktur ki. Tezhip, hat sanatı  ve “Minyatür” adı verilen ve temeli Uygurlara dayanan sanat geleneği, tamamen Türk izleri taşır. Bunu Türk Mitolojisi ile bağlantılı olan ve Hz. Muhammedin hayatını tasvir eden minyatürlerde de görebiliriz. 

Biliyoruz ki, ilahi özelliklere sahip olan Türk Şamanlar, göksel yolculuklarını “PUURA” adı verilen Kutlu geyikler ile yaparlardı. Kanımca Puura’nın bozulmuş şekli  “Burak” sözcüğüdür. Çünkü Haz. Muhammedin, Miraç yani Tanrının makamına yaptığı yolculuğu anlatan minyatürlerde, GEYİĞİ binek olarak kullandığını görürüz. Bu Geyiğin ismini Türkler vermiş olmalı. Puura ya da Burak. Hatta yine 13. yy. da yapılan bir tasvirde, Hz. Muhhammed Türk usulü örgülü saçlı, Türk usulü Bağdaş Kurup oturmuş ve yine Türk Usulü elinde “Türk Ant Kadehi” tutar vaziyettedir. Karşısındaki meleklerde Ant Kadehi tutar. Ön sahnede Göksel bineği olan Burak’ın beklediği görülür ve dişil bir varlık olarak düşünülmüştür. Onunda saçları uzun ve örgülüdür. 

Ve sakın yanlış anlaşılmasın Hz. Muhammed şarap içiyor değil. Evet eski Türklerde kase ya da kadeh ikonografisinin içinde şarap vardı. Fakat “Şarap” Hayat Suyunun alegorisiydi. Türklere ait Kağan ya da Beylere ait Taş heykellerin elinde de Ant Kadehi vardır. Bunlar çoğunlukla savaşta ölen ve Şehadet şerbeti ile bağlantılı Hayat Suyu içerek sonsuzluğa uğurlanan kutsal kişilerdi. Bunu içerek Tanrı Katına ulaştıkları düşünülürdü. Çünkü Göktürklerde savaşta ölmek ölümlerin en şereflisi idi ve bu savaşçı yiğitler bir anlamda şehit sayılırlardı.. Bu nedenledir ki "Şehadet" kavramına kimse sahip çıkmasın. Çünkü bu makam Türklere özel bir makamdır.
Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Türklerin İslam Dinine Kattığı “Kültürel Değerler” Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya