728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
7 Eylül 2015 Pazartesi

Türk Selçuklu Kadınlarının Kozmik Dövmeleri


Türk Selçuklu Kadınlarının Kozmik Dövmeleri..

Türklerin kayalara bıraktıkları izlerin benzerlerini, Türk Selçuklu kadınlarının ellerinde ve ayaklarında, "Dövme" şeklinde görebiliriz. Bu işaretler tamamiyle kozmolojiktir. Daire içindeki artı işareti Türk runik harflerindendir ve "Tengri" olarak okunur. Psikanalist C. Gustav Jung'a göre de bu işaret en arkaik "Tanrı" İkonografisidir. 

Dıştaki daire sembolü gökyüzünü ve gökyüzünün yuvarlaklığını gösterir. Artı işareti, dört yön sembolizmi ile birlikte yeryüzüne işaret eder. Bu düalite ve ikili mantık sistemi, eski Türk Kozmolojisinde de YER ve GÖK dikotomisi olarak ifade edilir.  Daire=Gökyüzü ve Artı=Yeryüzü. Bu iki işaret yani "YER" ve "GÖK", Tanrının her yerde ve her zaman "GÖRÜNÜR" olduğunu ifade eder. 

Bu yüzden eski Türk inançlarında Tanrının "TEZAHÜRÜ" olan her şey; Yeryüzündeki Ağaçlar, Dağlar, Irmaklar ile Gökyüzündeki Ay, Güneş ve Yıldızlar Kutsaldı. İşte bunun için bu "TAMGA" "TENGRİ" olarak okunur. Böylelikle, yeryüzü ve gökyüzü kusanırdı. Daire içindeki artı sembolünün, merkez noktası "Axis Mundi" yani, gökyüzünün Merkezi Noktası olan "Kutup Yıldızını" gösterir. Türklere göre; Kutup Yıldızı Tanrının Kapısıdır ve Şamanlar "Esrik" kozmik yolculuklarında, ancak bu kapıya kadar gelebilirler. 

Bu simgenin bir üst aşaması dairenin etrafındaki noktalardır. Bu noktalar, Ay ve Güneş Döngülerine uygun şekilde yapılırdı. Güneşin bir yıllık Burç dögüsü 12 olduğu için 12 nokta....Ya da Güneş saatine uygun olarak 24 nokta yapılırdı. Ay döngüleri için ise 28 ay menzili dediğimiz, ayın burçlar kuşağındaki tam döngüsü işaretlenirdi..


Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Türk Selçuklu Kadınlarının Kozmik Dövmeleri Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya