728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
5 Eylül 2015 Cumartesi

Türk-İslam Minyatür Sanatındaki Hüma (Anka) Kuşu)

Dün Türk-İslam  Minyatür Sanatını incelerken, Türk Mitolojisi ile bağlantılı çok çok önemli bir İkonografi gördüm. Simurg, Anka, Phoenix  ve Türk Mitlerinde HÜMA KUŞU yada "TÜLÜ KUŞ" (TÜYLÜ KUŞ) adı verilen mitolojik varlık. Kucağında Gökyüzünden getirdiği  çıplak bir insan figürü vardır.

Hüma ya da Humay Kuşu Umay Ana'nın Arketiplerinden ve Görünüşlerinden biridir. Umay Ana Gümüş saçlı ve kanatlı bir kadın olarak tasvir edilir. Zaman zaman Kuş kılığına girer. Hayat Ağacı İkonografilerinde, dallarında ruhları sembolize eden kuşlar görürüz. Hayat Ağacı ile ilişkilendirilen Umay Ana, Süt Ak Göl'den getirdiği ruhu çocukların ağzından damlatır ve onlara can verir. Hani biz Türkler "Seni Leylekler Getirdi" deriz. Bu eski Türk mitolojisi ile bağlantılı bir motiftir.


Hayat Ağacı ve Süt Ak Göl Sembolizmi tamamen Kozmolojiktir ve göksel izdüşümü SAMANYOLU GALAKSİSİDİR. Türkçe Süt Ak Göl terimi İngilizce Süt Yolu anlamına gelen Milky-WAY ile de, ilginç biçimde örtüşür. Türk kozmoloji düşüncesine göre, Ruhlar buradan gelir. Samanyolu ruhların gelip gittiği bir yol olarak görülür. Süt "Hayat Suyunun" alegorisidir. Aslında söylencelerde süt, şarap, kutsal sular, şerbet vb motifler daima "Hayat Suyu" ya da "Can Suyu" ile bağlantılıdır.


Aşağıda paylaştığım minyatürde HÜMA KUŞUNUN yada görüldüğü gibi "TÜLÜ KUŞUN" göklerden bir "CAN" getirdiği görülür.


Yaşlı Bilgelerden biri olan Eliade'yı çok severim..Der ki "Hiç bir din yerinde bitmiş değildir, ve hiç bir din tamamiyle yeni değildir."


Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Türk-İslam Minyatür Sanatındaki Hüma (Anka) Kuşu) Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya