728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
5 Eylül 2015 Cumartesi

Sivas Divriği Ulucami Halısı


Sivas Divriği Ulucami Halısı, 6-7.yy Doğu Türkistan Hotan duvar resmi ve 13. yy. Türk Selçuklu seramik tabak. Kültürel kodların ve İkonografilerin devamlılığını görmek  açısından, Türklerin "Tamga" adını verdiği, "Özel" işaretlerin incelemeli karşılaştırılmasının yapılması çok önemlidir.  Tabaktaki Figürün yanağındaki dövme, Halının üzerindeki motif ve Türk Uygur beyinin giydiği kaftan üzerindeki  motif aynıdır.

Eric Fromm'a göre; Semboller "Geleneksel Semboller", "Evrensel Semboller" ve "Rastlantısal Semboller" olarak incelenir. Geleneksel Semboller belirli bir Millete özgüdür ve  zamanla gerçek anlamını yitirse bile, kuşaktan kuşağa aktarılır. (Semboller asla kaybolmaz fakat "Gerçek" anlamını yitirebilir.) Tıpkı Hali ve Kilim motiflerimizin Anneden Kıza aktarılması gibi. 

Birbirimizle bizleri büyüleyen bu semboller vasıtasıyla, kültürel bir bağ oluştururuz. Bu bağ hepimizi "Millet" olma anlamında da birleştirir. Yani aslında Sembol ve Tamgalar'ın "İşlevi" sanılanın aksine çok güçlüdür. .Campbell'ın dediği gibi "Derin duygu merkezlerimize dokunur ve onları harekete geçirir".  Nuray Bilgil
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Sivas Divriği Ulucami Halısı Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya