728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
18 Eylül 2015 Cuma

PAZIRIK KURGANINDAN ÇIKAN KÜN-AY TAMGALI MİTOLOJİK HAYVAN İKONOGRAFİLERİ....M.Ö. 5-4.yy.

PAZIRIK KURGANINDAN ÇIKAN KÜN-AY TAMGALI MİTOLOJİK HAYVAN İKONOGRAFİLERİ....M.Ö. 5-4.yy.

Türk milletinin en eski sembolü KÜN-AY İkonografisidir. Bu iki “Astral” işaret Fonogram ve piktogram olarak Türk Runik alfabesinde de yerini almıştır. Gökte Gün ve Ay’ın kavuşumunu temsil eden bu Tamga, M.Ö. 1. Binyılda Proto Türk olarak kabul Chou’ların (Zhou) bayrağında görülür. Kün-Ay en yüksek derecede parlaklık sembolü olarak, Uygur kağanlarının da simgesi idi. Uygur Kağanları Kün ve Ay Tengriden Kut alırdı. Aslında Türk tarihinin her döneminde (Hunlar, Kuşhanlar, Karahanlılar, Göktürkler, Türk Şahiler, Uygurlar, Memluklar ve Osmanlılar) kullanılmıştır.
Kün-Ay Türklerde iki ilkeyi Yin-Yang yani Yaruk ve Kararıg ilkesini işaret ediyordu. Gün, Yaruk, ışık-gündüz ve Doğunun, Ay Kararıg, karanlık-gece ve Batının simgesi idi. Gün ve Gecenin eşit olduğu dönem 21 Mart yani Bahar bayramı, gündüz ve geceyi simgeleyen, Kün ve Ay piktogramları ile ifade edilir. Nuray Bilgili.

Pazırık Kurganı.. İkili mantık ve düşünce sisteminin simgesi olan iki zıt ilke..Kün Ay ve Yaruk-Kararıg İkonografileri..Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: PAZIRIK KURGANINDAN ÇIKAN KÜN-AY TAMGALI MİTOLOJİK HAYVAN İKONOGRAFİLERİ....M.Ö. 5-4.yy. Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya