728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
26 Eylül 2015 Cumartesi

HAKASYA GÖK DİREKLERİ..

HAKASYA GÖK DİREKLERİ.. 

Arkaik insanların yaptığı her ritüel kutsaldır ve kesinlikle Tanrısal ve Göksel bir bağlamı vardır. Dik duruş sayesinde insanlar merkezi, “yukarı-aşağı” eksenden çıkan, dört yatay yön doğrultusunda düzenler. Bir başka deyişle mekan insan bedeninin etrafında, öne, arkaya, sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru uzanıyormuşçasına simgelenir. Bunlar merkez simgeciliği ile de alakalıdır. Eski insanlar "Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde de o olmalı" mantığı ile hareket ederdi. Şehirlerini tapınaklarını takımyıldızların konumlarına ve izdüşümlerine göre yaparlardı. Türk kozmoloji düşüncesine göre, Gökyüzünün merkezi "kutup yıldızı" idi. Buna göre yeryüzünde de bir "merkez" olmalıydı. Yeryüzündeki "merkez", gökyüzündeki "merkez" ile iletişimi sağlayan kutsal yerler olarak kabul edilirdi. 
Kutlu Gök Direkleri işte bu iki merkezi birbirine bağlamak için dikilirdi. Bu merkez Dünyanın Ortası idi. Merkezin dört tarafına "Dünyanın Dört Yönünü" ifade eden dört direk dikilirdi. Merkez ve Dört Yön Sembolizmi. 
Bu "Merkezlerin" etrafında gerçekleştirilen çeşitli ritüeller ile insan Tanrıyla bütünleşirdi. Kurban törenleri, Merkez etrafında gök katları sayısınca 7 ya da 9 kez dönme, ya da renkli bez bağlama ritüeli buralarda yapılırdı. Jung bu Sembolizm ile ilgili, "Dört Dörtlük İnsan" ya da "Dört Başı Mamur İnsan" terimini kullanır. Bu Kozmos ile bütünleşmiş ya da Tanrıya ulaşmış Ermiş İnsan demektir. Bu arada Nasrettin Hocanın bir fıkrası geldi aklıma. Dünyanın merkezi neresidir hocam diye soran birine. "Dünyanın merkezi benim durduğum yerdir" cevabını verir..Aslında dünyanın merkezi "İnsandır"..smile ifade simgesi..Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: HAKASYA GÖK DİREKLERİ.. Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya