728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
10 Eylül 2015 Perşembe

Göktürk Kurganlarındaki Kurt-Ejder ve Pars-Ejder Figürleri


Moğolistan Ötükendeki, Göktürk Kağan mezarından çıkan Alp Heykelleri. Kollarındaki  mitolojik hayvanlar, Kurt-Ejder ve Pars Ejder İkonografileridir. 

Kurt-Ejder ve Pars-Ejder figürleri Selçuklu sanatında ve Osmanlı Sanatında da devam etmiştir. Bu iki mitolojik hayvan tamamiyle Türk Kozmoloji düşüncesi ile alakalı olup, Doğu ve Batı yönündeki Takımyıldızlar ile ilişkilendirilir.  

Doğu yönüne yerleştirilen Ejderha takımyıldızı GÖK EJDERİ olarak bilinir ve Türkler tarafınfan GÖK-BÖRÜ olarak isimlendirilir. Rengi GÖK, unsuru ağaç'tır. (Mezepotamya Astronomisinde Yay, Akrep, Yılancı ve Terazi Takımyıldızlarını kapsar). Batı yönüne yerleştirilen Pars Takımyıldızı, AK-PARS olarak bilinir. Rengi AK unsuru metaldir. (Koç, Boğa ve İkizler Takımyıldızlarını kapsar).

Bu nedenle, Ötükende bulunan Göktürk kağan mezarının batı duvarına Ak-Pars doğu duvarına Ejder resimleri yapılmıştır.  Osmanlı sanatında, bu zıt yönlerdeki hayvan daima birbiriyle mücadele halindedir.
Tacikistan Pencikent Duvar resimlerinden biri. Türklerinde söz sahibi olduğu, Sogd dönemi ..Shiva tasvir edilmiş elinde Trisula tutar. Fakat kollarındaki İkonografik Sembol Kurt Ejder yani Gök-Börüdür.


  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Göktürk Kurganlarındaki Kurt-Ejder ve Pars-Ejder Figürleri Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya