728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
16 Eylül 2015 Çarşamba

Göktürk Kağanı Taspar Kağan döneminde dikilmiş Bengütaş.

Göktürk Kağanı Taspar Kağan döneminde dikilmiş Bengütaş..(572-581)..

Kaplumbağa kaidesi üzerine dikilmiş ve tepesinde bir Gök-Börü tasviri yer alır. Kurt bir çocuk emzirir şekilde Türk Türeyiş Mitolojisine uygun biçimde tasvir edilmiştir. Türk mitolojisinde "Yeniden Doğuş" bir "AY" hayvanı olan "Kurt" sayesinde olur.


Ünlü dinler tarihi uzmanı Mircea Eliade’ya göre kıyamet, tufan vb. mitolojilerde insanlar yok olur. Fakat bu felaketten kurtulan Ay ile bağlantılı mitsel bir Ata’dan ya da bir Ay yaratığından o millet yeniden doğar ve bu hayvan o kavmin atası olur. Yani her yok oluştan sonra, efsanevi bir Ata, yeni bir insanlığın doğumunu gerçekleştirmektedir. Öte yandan bu efsanevi ata çoğu zaman Ay’sal bir hayvandır” demektedir . Pek çok kültür, ayın, bir erkek yada bir hayvan kılığına girerek kadınlarla birleştiğine inanmıştır. Türk mitlerinde Ay ile bağlantılı ve "Ata Hayvan Arketipi", "Kurttur".
Çok büyük savaş ve felaketler kolektif bilinçaltında "Travma" yaratır. C.G. Jung'a göre "Kolektif Bilinçdışı" bir kriz, travma ve büyük politik ve dinsel karışıklık döneminde etkinleşir. Kolektif bilinçdışında biriken bu imgeler ve simgeler, "Sezgi" yönü güçlü bireyler tarafından fark edilir ve bilince çıkarılır. Yani bu travmalar bir anlamda "Mitoloji" yaratır.
Kişisel yaratılarımız da öyle değilmidir?. Kanatlarımız yanmadan ya da denizin dibinde karanlık sularda yüzmeden beste yapabilirmiyiz? Şiir yazabilirmiyiz? ya da resim yapabilirmiyiz?..Sanat acıdan doğar. Campbell'ın dediği gibi "insan kendini kurtarmaya çalışırken dünyayı kurtarır.". Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Göktürk Kağanı Taspar Kağan döneminde dikilmiş Bengütaş. Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya