728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
10 Eylül 2015 Perşembe

Filippovka Höyüğünde bulunan İskit Altın Geyik Figürleri


Filippovka Höyüğünde bulunan İskit Altın Geyik Figürleri ve Kazakistanda bulunan İskit Prensesinin başlığındaki Hayat Ağacı İkonografisi. 

Arkaik insan düşüncesine göre; Geyik Boynuzları Hayat Ağacının Alegorisidir. Geyik, "Ebedi Yaşam Döngüsünün" sembolü olmuştur. Geyiğin boynuzları her yıl dökülür ve yeniden çıkar. Bu nedenle geyik sonsuz yaşam istediğinin simgesi haline gelmiştir. Türk Mitolojisinde çok çok özel bir yere sahiptir. Geyik "Sıgun Otu" (Adamotu -Gingseng) yediği için "Ölmezler" arasına katılmıştır. Bu geyiklere bu yüzden Sıgun Geyik ya da Sığın geyik adı verilir. Sıgun Otu Hayat Ağacı ya da Yaşam Otu ile ilişkilendirilir. Anadoluda bilinen "Geyik Mantarı" tabiri, muhtemelen "Ölümsüzlük Mantarı" söylencesi ile ilişkilidir. Ya da "Geyik Otu" adı da verilen Adam-Otu-Gingseng de yine bu mitoloji ile alakalıdır. 

Türk mitlerinde Hayat Ağacı, Üç kozmik bölgeyi (yer altı, yeryüzü ve gökyüzünü) birbirine bağlayan Kozmik Merkez olarak görülür ve  Tanrıya giden yol olarak düşünülür. Şamanlar gökyüzü yolculuklarını bu merkezden, "GEYİKLER" vasıtasıyla yaparlar. Kutlu Geyikler şamanların "Göksel Binekleridir". İşte bu nedenledir ki, Geyik İkonografilerinde Geyik boynuzları daima Hayat Ağacı biçiminde yapılmıştır. Hz. Hızır bu yoldan gelip gider ve Türk Mit ve masallarında, Kayın Ağacından inerek Alp'lara bir At ve bir de At verir. Ve tekrar geldiği yoldan geri döner.  Türk Mitolojisinde Tanrının yeryüzündeki "Avatarı" Kurt ve Geyiktir. Buna Yaşlı Bilge Arketipi olan Ak sakallı ve Gök Sakallı Kocaları ve Hz. Hızırı da ekleyebiliriz. Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Filippovka Höyüğünde bulunan İskit Altın Geyik Figürleri Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya