728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
7 Eylül 2015 Pazartesi

EJDERHAYI ÖLDÜRMEK


EJDERHAYI ÖLDÜRMEK (Türk Selçuklu Rölyef 12-13.yy- Türk Selçuklu Seramik Tabak 12-13.yy.)

Halk Bilimci Lord Raglan, binlerce Mit, Masal ve Destan inceledikten sonra,  22 maddelik “Geleneksel Kahraman Kalıbı" isimli bir inceleme metodu geliştirmiştir. Bu maddelerden bir tanesi "Kahraman;  ejderha veya vahşi bir hayvanı yendikten sonra, çoğunlukla bir prensesle evlenir ve Kral olur." Türk masal ve mitlerinde de böyle bir ejderha öldürme sahnesi vardır. Bunu ikonografik olarak, Selçuklu eserlerinde görebiliriz..

Türk kozmoloji düşüncesinde “Ejderha” batı mitolojisinin aksine iblis ya da şeytan olarak algılanmamıştır. Fakat Türk masallarında Ejderha aşılması gereken bir engel olarak karşımıza çıkar. Umay Günay’a göre Türk masallarında ejderhaların dış görünüşleri kesin bir şekilde tasvir edilmemektedir. Ejderhalar zaman zaman büyük bir yılan gibi ve ağzından ateşler çıkan korkunç bir canavar olarak anlatılmaktadır. 


Kahramanın önüne aşılması güç bir engel olarak çıkmakla beraber, kahramanın ejderhayı öldürmekle kazancı büyük olur. Ejderhalar Türk masallarında da büyük hazinelerin bekçiliğini yapmak yanında bir memleketin suyunu sağlayan çeşmeyi de tutarlar. Her yıl ejderhaya bir kız götürülür. Kahraman, ejderhayı öldürerek hem kurbanı, hem de memleket halkını sıkıntıdan kurtarır. Ayrıca Ebedi hayatın sembolü olan elma ağacını koruduğuna da inanılır. Er Töştük destanında da Ertöştük Ejderhayı öldürür. 

Nuray Bilgili..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: EJDERHAYI ÖLDÜRMEK Rating: 5 Reviewed By: Türk Asya