728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
22 Kasım 2014 Cumartesi

Yakut Türklerine ait Hayat Ağacı ve Gök Terek. Dört yöne yerleştirilmiş at başları. Dört Yön sembolizmi ile bağlantılı uçları koç boynuzu şeklinde kıvrılmış motif. Atların başları üzerinde Lotus, Gonca, Rumi, Zambak denilen Hayat Çiçeği motifi.
Yakut Türklerine ait 9 kollu Hayat Ağacı..Türklerdeki 9 kat Gök anlayışını yansıtır. En üstteki Kaz Ayağı Tamgası Hayat Ağacının yeşerdiği yer olarak kabul edilen, Galaktik Merkezden çıkan, Akrep Takımyıldızının diagram sembolüdür. Ortadaki simge Türkçe Ant okunan “BARIŞ” günümüzde sembolü olan Tamgadır. Gökyüzündeki izdüşümü ANT-ARES yani Akrebin Kalbi sayılan yıldızdır. En alttaki Tamga dört yön sembolizmi ile bağlantılı hepimizin yakından tanıdığı motif.
Çok güzel ve anlamlı bir fotoğraf daha. At ve Gök Direkleri. Hun ve Göktürklerde ölüm ritüellerinde Kağan ya da Alp'ler Atları ile birlikte gömülürdü. At öteki dünya hayvanıdır ve ruhu Tanrının Kapısı olan Kutup Yıldızına ulaştırır.Gök Direkleri ya da Hayat Ağaçları Yeryüzünü ve Gökyüzüne bağlayan bir yoldur. ve Kutup Yıldızına kadar uzanır..Gökyüzündeki kısmına Tanrı Ülgen, Yeryüzündeki bölümüne Kişioğlu ve Yeraltındaki kısmına Erlik Atlarını bağlar
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Rating: 5 Reviewed By: Nuray BİLGİLİ