728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
30 Ağustos 2014 Cumartesi

ODİN

ODİN, İskandinav Mitlerinin Baş Kahramanı. Diğer Arkaik Kültürlerdeki Baş Tanrılar gibi, aslında Gökyüzündeki Orionun, Yeryüzündeki Arketipik Kahramanı. Orion Işığını İskandinavyaya ODİN olarak göndermiş... Türklere ise OĞUZ KAĞAN Olarak... Aslında İlgili İkonografiler incelendiğinde, Odinin bir ŞAMANI çağrıştırdığı görülür. Bir Şamanın Orta Asyadan Kuzeye Yolculuğu. Odin'in elindeki simge Orion Takımyıldızın Diagram çizimidir. Atının Kuyruğu Türk usulü Düğümlüdür. Atının Geyik Boynuzları dikkat çeker ki, Şamanlar Boynuzlu atlar ile Gökyüzü yolculuğuna çıkar. Orta Asyada Kurganlarındaki Kağanlar, Geyik Boynuzu takılmış atlar ile gömülürler. Ve dahada ilginç olanı M. Eliade'ya göre Türk Şamanlar Gökyüzü yolculuklarına 8 BACAKLI ATLAR ile çıkarlar ki, Odinin Atı da Görüldüğü gibi 8 BACAKLIDIR...Odinin diğer Çizimlerinde elinde Orionun Kılıcı vardır.
Odin 8 bacaklı atı ve elinde Ant Kadehi ile..Öteki Dünyaya 8 Bacaklı atlar ile gidilir ve orada Tanrı ya da Tanrıça ile Hayat Suyu anlamında Şarap içilir . Arkaik Libasyon Ritüeli..
Bir İskit Kurganında Bulunan ve Ritüel Amaçlı Kullanılan Üzerinde Üç Kutsal Karga olan Bronz Başlık.Ve Odinin Kargaları. Türk Uygur Mitlerinde Bügü Kağanında Kargaları vardır ve Ona haber getirirler. "Kargalardan Haber Almak" deyimi de bu mitolojiye kadar gider. Ayrıca "Bügü" "Bö" kelimesi Şaman anşamına da gelir. Bügü, sihir büyü demektir. "Böööö" dediğimiz zaman birilerini korkuturuz ki, Şamanlar o zamanların en korkulan kişileridir.
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: ODİN Rating: 5 Reviewed By: Nuray BİLGİLİ