728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
22 Temmuz 2014 Salı

ANA TANRIÇA SEMBOLLERİ.

Tanrıçanın Eli, Arkaik Kadim Toplumların, Özellikle Şifa amaçlı kullandıkları bir İkonografiydi. Tanrıçanın Şifa veren Kollayan ve Gözeten eli. El Sembolünün içinde çoğu zaman "Göz" simgeside vardır. Yani tanrıçanın gören ve gözeten gözü..Fenike Tanrıçası Tanit'in Eli, Venüs'ün Eli, Hz. Meryemin Eli, Fatımanın Eli ve Umay Ananın eli..Elbetteki Türklerin kadim Bilgeliğinde de bu ikonografiler kullanılmış ve inançlar yaşanmıştır. Umay Ananın Eli, İslamiyetten sonra Fatıma Anamızın Eline dönüşmüştür. Kadınlar bir işe başlamadan önce "Bu benim elim değil Umay Anamızın eli ya da Fatıma Anamızın eli" der. Ata Şamanlar Tahtadan yaptıkları El Sembolünü bir sonraki Şamana teslim ederler. Kanımca "El Vermek" deyimi de buradan geliyor. Otacı yani Şifacı Şamanlar vardır, elleriyle Şifa veren..El sembolünü Türk Eren ve dervişleri de kullanmıştır..Sadece Orta Asyalı bebeklerde görülen Leke Tanrıça Umay Ananın eli olarak görülür. Nuray Bilgili.
Muğladan bir mezar Taşı. Sanıyorum bir kadına ait ve bir kadının hayatını anlatıyor. Büyüyen Ay Kadının Genç kızlık dönemi, Dolunay Doğurganlık ve Annelik Dönemi, Küçülen Ay Yaşlılık ve yok olma ...Beni şaşırtan bu sembolün çok Arkaik, yani çok çok eski bir sembol olması. Muğladaki bir Türk mezar Taşında açığa çıkmış ve hayat bulmuş.
Kuşhan Tanrıçası Nanaia..Sasani unsurlarda girse çok değerli Emel Esin'e göre Kuşhan Tanrıçası..Sağ elinde Güneş Diski Sol elinde Ay tutar. Bu ikonografi Uygur Türklerinde de vardır. Türk masallarında da Kahramanlar Sağ ellerine Güneşi Sol ellerine Ay'ı alır..Ortada Venüs ya da Kutup yıldızı vardır..Bir diğer elinde Ana Tanrıçalara özgü ANT KADEHİ tutar...Diğerinde asası vardır..Emel Esin Nanaia'nın tacındaki Hilal İçindeki Üç nokta Sembolünü ANT işareti olarak görür..Ve Türk mantık ve kozmoloji düşüncesine göre Batı yönünde Ay Venüs ve Pars Takımyıldızı konumlanır. Bu yüzden Kaplan cinsi bir hayvanın üzerine oturmuştur..Dinler ve bunlara bağlı Tanrı ve Tanrıçalar değişse de bazı ikonografiler değişmiyor..Ant Kadehi, Ant İşareti gibi..
İskit Kurganlarında bulunmuş Pars yada Kaplan Cinsinden hayvan tutan Kanatlı İskit Tanrıçaları. Çok değerli Emel Esin'e göre; Türk Kozmoloji düşüncesinde, Batı yönü, dişil kabul edilen Venüs ve Ay'ın konumlandırıldığı ve yine Türkler için Tanrıçalara özgü bir renk sembolizmi olan AK rengin yerleştirildiği yön idi. AK PARS TAKIMYILDIZI Batı yönüne yerleştirilirdi. Dolayısıyla Ana Tanrıça Arketipinin sembolleri bu şekilde oluşmuştur. Pars, Kaplan vs, Ay, Venüs, ve renk olarak Tanrıçaların rengi olan AK. Uygur Türklerinde Venüs'ün diğer bir adı Kaplan Yüzlü Batı Tanrıçası idi. Ana Tarıça İkonografilerinde bu yüzden Aslan ya da Kaplan cinsi hayvanlar birlikte görülür. Yabanıl Hayvanların Tanrıçası.. Bu ikonografi Selçuklu Sanatında da devam etmiş ve Kadın başlı sfenksler bolca resmedilmiştir. Ve birçoğunun başında Tanrıça Umay Ananın Tacını anımsatan üç dilimli Taçlar bulunur. Nuray Bilgili
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: ANA TANRIÇA SEMBOLLERİ. Rating: 5 Reviewed By: Nuray BİLGİLİ