728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
14 Haziran 2014 Cumartesi

ÇARKIFELEK (Swastika) YEDİHANLAR (Büyükayı) KUTUP YILDIZI Büyükayı takımyıldızı, yani yedi hanlar, Türk kozmoloji düşüncesinde Ay ve Güneş diskini taşıyan iki atın çektiği at arabası, veya 7 kurdun çektiği bir arabaya benzetilir ve kutup yıldızının etrafında dönerek, mevsimleri meydana getirdiğine inanılırdı. Yitiken Burcu da denen bu takımyıldız gök tanrının arabası olarak düşünülürdü. Güneş ve Ayda birer araba sürücüsüydü. Kağan soyundan kimselerin ruhunun Büyükayı takımyıldızına yani gök tanrının makamı sayılan kutup yıldızına uçtuğu varsayılırdı. Petrogliflerde gök çarkı yani swastika olarak bilinen sembol ve iki atın çektiği tekerlekli arabalar bu takımyıldız ile bağlantılıdır. NURAY BİLGİLİ
Türk Selçuklu Sırçalı Medrese ve İnce Minareli Medrese Çarkıfelek İkonografileri. Eski Türk Kozmoloji Düşüncesinde "Kutup Yıldızı" Kainatın Merkezi ve Tanrının Kapısı olarak bilinirdi. Bu merkez etrafında dönen, Dört Takımyıldız, Evreni Çeviren Sabit takımyıldızlardır. ( Ejderha, Pars, Kızıl Saksağan ve Kaplumbağa-Yılan Takımyıldızı) .. İslamileşmiş şekli Arş'ı taşıyan, Dört Yön Melekleridir.(Akrep, Boğa, Kova ve Aslan Takımyıldızı).. İşte bu, Merkezi Kutup Yıldızı Olan ve Dört Yöndeki Kraliyet Takımyıldızları ile sabitlenen Sembolizm ÇARKIFELEK olarak isimlendirilir. En eski Örneklerini Kazakistan Saymalıtaştaki Petrogliflerde görebiliriz. Nuray Bilgili..
Saymalıtaş Kazakistan Çarkıfelek Petroglifleri..Konya Sırçalı Medrese ve İnce Minareli Medresediki Sembollerin Öncelleri..
Sırçalı Medrese Çinileri.
İce Minareli Medrese Çarkıfelek Sembolleri. Konya..
Ahmed Yesevi Türbesi Çarkıfelek sembolleri. Kazakistan.
Çarkıfelek İkonografisi, Evrenin bir çivi ile göğe sabitlenmiş, Demir Kazık yani Kutup Yıldızı etrafındaki dönüşünün Simgesel anlatımıdır. Bu kadim İkonografi her ne kadar bilim adamları tarafından Aryan Hint-Avrupa kökenli Halklara mal edilmeye çalışılsa da, en eski örneklerine Orta Asya ve Çin kültüründe de rastlanır. Nuray Bilgili..
Şah-i Zinde türbesi Özbekistan Semerkant. Çini Çarkıfelek Simgesi.
Özbekistan Semerkant Nadir Divan-begi Medresesinden bir detay. Çarkıfelek.
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Rating: 5 Reviewed By: Nuray BİLGİLİ