728x90 AdSpace

Türk Kozmolojisi

İçerik Nuray Bilgili'ye aittir. 2015
22 Haziran 2014 Pazar

Akhun Parası. Sağ tarfataki Gün İşareti, Sol Tarafta Türk Hun Tamgası. Üç Hilal Sembolü Gibi.
Akhun Parası. Hayat Ağacı Motifi..
AkHunlar. Türk-Hun Kağanı. Elinde Türklere Özgü Çiçek Tutma İkonografisi.
Akhunlara ait bir para. Türk-Hun Kağanı..Başının üzerindeki Semboller Hilal ve Hilalin içindeki Güneş Tilgeni. Güneş Tilgen'inin etrafındaki 12 nokta 12 burç.. Ay-Kün Tamgasının iki Yanında Ejderha sembolleri. Türk Kozmolojisine göre Evreni Çeviren İki Ejderha İkonografisi. Yer ve Gök Ejderi..Kağanın başının iki yanında Alplik Alameti Kuş Kanatları..
Akhunlara ait bir para. Türk-Hun Kağanı..Başının üzerindeki Semboller AY-KÜN İşareti..Yine Alplik Alameti olan Başının soluna ve sağına taktığı kuş Kanatları..Ve Sağ tarafta Budist Sembollerden olan ve Osmanlıya kadar kullanılan Rumi Motifi..Hıristiyanların Sembolizminede giren Zambak Çiçeği.
Türk Şahiler Dönemine ait Bir Para..Türk-Hun Kağanının Başındaki Semboller Boğa ve Hilal. Boğanın Boynuzları Hilal'in Alegorisidir. Oğuz Kağanı Doğuran Ay, Atası Boğadır..Başının İki Yanında Kuş Kanadı..Sağ Tarafta Ay-Yıldız..
Türk Şahiler Dönemine ait Bir Para..Türk-Hun Kağanının Başındaki Semboller Boğa, Aslan..Ve Ay-Kün Tamgası..Başının iki yanında Kuş kanadı var. Öne ve Arkaya Ok Atabilen Alpler, Başlarının sağ ve soluna Kuş Kanadı takardı. Sol Tarafta Ay-Kün Tamgası ve Ay ve Yay Fonogram Olarak da benzediği için, Yay ve Ok Sembolü..
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum:

Item Reviewed: Rating: 5 Reviewed By: Nuray BİLGİLİ